Vážení přátelé festivalu Haydnovy hudební slavnosti!

S radostí Vám předkládáme letošní program. V letošním ročníku jednak pokračujeme v naší „haydnovské“ tradici, zároveň však nemůže být opomenut tradiční „Rok české hudby“. V programové koncepci letošního ročníku tak zaujímají čestné místo koncerty, které se odkazují na české hudební prostředí.

S velkou radostí jsme zařadili do letošního programu hned dva „premiérové“ programy. „Soud krále českého“ s Hanou Blažíkovou právě zde na našich „haydnovkách“ otevírá svou letitou pouť po koncertních pódiích. Projekt spojuje hudbu a poesii revolučního středověkého autora Guillauma de Machaut, působícího i v českých zemích ve službě Janu Lucemburskému.

Druhou premiérou je program na objednávku Haydnových hudebních slavností – rekonstrukce a provedení ikonických skladeb Adama Václava Michny „Svatováclavská mše“ a „Mariánské nešpory“ v podání souboru Concerto Aventino a More Maiorum pod taktovkou uměleckého vedoucího Jakuba Kydlíčka. Právě Michnova Missa sancti Wenceslai je přímo deklarací kvality „české“ hudby. Opus byl napsán pro potřeby olomoucké katedrály kolem roku 1670. Hudební sazba reflektuje aktuální trendy zejména italské hudby a je tak velmi „moderním“ příspěvkem k české hudební kultuře 17. století. Ve shodě s touto stylovou příchylností tak Michnovu hudbu v programu doplňujeme (v souladu s dobovou praxí) instrumentálními kusy raného baroka a chorálními antifonami ve florentském stylu.

Další výraznou osou letošní dramaturgie je česká stopa v zahraničí. Pozvání na tradiční zahajovací koncert přijal jeden z nejrespektovanějších fagotistů Evropy, člen Berlínské filharmonie Václav Vonášek, který vystoupí společně se svým někdejším profesorem Matoušem Křiváčkem a pod taktovkou Jiřího Štrunce. Starší hudbu pak reprezentuje „Rýnský“ ansámbl, složený z absolventů prestižní basilejské Scholy cantorum.

Závěrečný koncert je pak „ryze český – světový“. Zazní dílo dobřanského rodáka Jana Josefa Ignáce Brentnera, k jehož odkazu se může hrdě hlásit nejen česká hudební kultura – ostatně Brentnerovy skladby se dočkaly vpravdě globálního ohlasu, neboť se šířily v opisech a tiscích do jezuitských misií v Novém světě. Jedná se o fascinující uvědomění, že hudba českého autora zněla na americkém kontinentu již 150 let před Dvořákovým „novosvětským“ triumfem. 3. listopadu 2024 uplyne 335 let od narození tohoto významného českého barokního skladatele.
Koncertu, na kterém vystoupí Ensemble Inégal pod taktovkou uměleckého vedoucího Adama Viktory, bude předcházet odhalení skulptury – památníku v Brentnerových sadech nedaleko starého gotického mostu v Dobřanech. Umělecké dílo vytvořil český sochař a malíř Václav Fiala z Klatov.

Vážení návštěvníci, srdečně Vám přejeme mnoho krásných hudebních zážitků na našich koncertech!

Jan Vozár, dipl. um.
předseda České společnosti Josepha Haydna
ředitel festivalu Haydnovy hudební slavnosti
ředitel ZUŠ J. S. Bacha Dobřany
Mgr. Jakub Kydlíček Ph.D.
dramaturg festivalu


Pořadatelé

Česká společnost Josepha Haydna

Organizace festivalu

Ředitel: Jan Vozár

Dramaturgie: Jakub Kydlíček

Organizační tým: Ing. Filip Uhlík, Ing. Milan Kníže Ph.D., Ing. Libor Oplt, Milan Fiala, Michal Plzák, MUDr. Jiří Albrecht, Iva Tománková, Magda Vozárová, dipl. um., Mgr. Štěpánka Opltová, Ing. et BcA. Klára Kovářová, Mgr. Lukáš Palkoska, MgA. Marek Čermák, Jakub Kydlíček, Jan Vozár

Města a obce

  • Dolní Lukavice
  • Štěnovice
  • Dobřany

Spolupracující instituce

  • ZUŠ J. S. Bacha Dobřany
  • Konzervatoř Plzeň
  • Městské kulturní středisko Dobřany
  • Bachova akademie Dobřany, nadační fond
  • Přátelé dobřanských varhan, nadační fond
  • Lobkowiczký zámek v Křimicích
  • Národní památkový ústav
  • Koinonia Jan Křtitel